Žena s labutí – o knize

Hloušková, Z., Vrbenská, F. (eds.) Žena s labutí. Antologie povídek českých a slovenských autorek fantastiky: svazek čtvrtý. Nakladatelství Fortna: Hradec Králové, 2018.
ISBN 978-80-907070-3-0.

Žena s labutí je čtvrtý svazek z dokončeného čtyřdílného souboru. Naši příznivci si opět mohli knihu pořídit s předstihem, než se objevila v knihkupectvích, a k tomu si vybrat nějaký pěkný dárek od samotných autorek. Děkujeme všem za podporu našeho projektu!

Pro krátké připomenutí – v čem tedy spočívá myšlenka celého projektu Lehké fantazijno? Jde o záměr vydat antologii fantastiky, do níž se zapojí české i slovenské autorky, s cílem sestavit reprezentativní a co nejrozmanitější výbor z díla předních i začínajících spisovatelek fantastiky. A protože každá správná antologie potřebuje nějaký klíč, naše pracuje s motivy tarotových karet. U Ženy s labutí to konkrétně byla karta Láska, vyobrazená jako zámecká paní s dítětem na loďce mezi labutěmi. Labuť reprezentuje lásku, harmonii a krásu. K symbolu labutě patří probuzení vlastní síly, půvab a vnitřní krása, nevinnost, věrnost, sebevědomí, porozumění symbolice snů, nahlížení do budoucnosti, štěstí, pochopení duchovního vývoje, rozvíjení intuice, věštění, laskavé jednání s druhými a odhodlanost splnit závazky, ale i vášeň a smyslnost (černá labuť). Později je labuť zejména  umělci (básníky a hudebními skladateli) spojována se smrtí, resp. s něčím posledním, umírajícím, což vychází z domněnky, že labuť před smrtí zpívá.

Čtvrtý svazek antologie opět obsahuje 13 povídek reprezentujících žánrovou pestrost literární fantastiky (klasická/historická/městská/humoristická/fantasy, sci-fi, alternativní historie, postapo, aj.) a zároveň zobrazujících schopnost hrdinek a hrdinů ctít především lásku, harmonii a krásu. Na koho se můžete těšit? Tady je výčet autorek a jistě si mezi nimi najdete tu svou:

Povídky

Eva Hauserová: Vlčí tvář (e-Čítárna)
Zuzana Hartmanová: Kruhy na hladině
(e-Čítárna)
Sanča Fülle: El  Instigator
(e-Čítárna)
Emma Surdu: Labutí kámen
(e-Čítárna)
Anna Olejárová: Krakeniáda
 (e-Čítárna)
Lenka Hnízdilová: Mezi světy
(e-Čítárna)
Veronika Salášková: Kožešina a hůl
(e-Čítárna)
Petra Štarková: Havraní rapsodie (e-Čítárna)
Monika Kandriková: Ponechajte si
(e-Čítárna)
Dagmar Lachmanová: V pasti
(e-Čítárna)
Kristýna Sněgoňová: O lidech a nelidech
(e-Čítárna)
Radmila Tomšů: Za chyby se platí
(e-Čítárna)
Jana Plauchová: Po oblakoch nikto nechodí obutý
(e-Čítárna)

Editorkami svazku byly opět Františka Vrbenská a Zuzana Hloušková, které se dlouhodobě pohybují na scéně české fantastiky a díky svému přehledu i publikačním zkušenostem jsou zárukou dobrého vkusu, takže se můžete těšit na kvalitní četbu. Předmluvu napsal Martin Králik, šéfredaktor časopisu Jupiter a zástupce knihkupectví Martinus, a doslov sestavila známá televizní moderátorka a fantazácká aktivistka Silvie „draky“ Šustrová.

I třetí svazek doprovází sada 13 speciálních výkladových karet, vytvořených tak, aby seděly k povídce i k podobě samotné autorky. Všechny čtyři svazky nyní dávají dohromady 52 karet – celou výkladovou sadu – a lze s nimi nyní pracovat jako s jakýmikoliv jinými výkladovými kartami. Přiložený leták obsahuje popis posledních 13 karet a základní návod k jejich výkladu. Autorem originálních ilustrací je hradecký výtvarník, mykolog, publicista a mystifikátor Jaroslav Svoboda. Obálku ilustrovala Jana Maffet Šouflová a opět můžete ve vyobrazení skupiny velmi zvláštních spisovatelek hledat celou řadu skrytých i zjevných vtípků. Kniha má svůj standardní formát B6, 352 stran, pevnou vazbu, barevnou obálku a černobílé ilustrace uvnitř.

Ještě váháte, zda si knihu pořídit? Třeba vás přesvědčí ukázky z povídek:

Doprovodné materiály:

Kde koupit?

Knížku si můžete koupit v našem e-shopu nebo v síti běžných knihkupectví a internetových obchodů PEMIC a SEQOY.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.