O nakladatelství

Logo Nakladatelství Fortna (červené)

Účelem Nakladatelství Fortna je podpora šíření inteligentní literatury, vyskytující se v rámci marginalizovaných žánrů či malých literárních forem. K naplnění svého účelu chce nakladatelství zejména vydávat časopisy a knihy v tištěné i elektronické formě, podporovat metodicky a publikačně tvorbu začínajících autorů a autorek, poskytovat prostor pro rozvoj čtenářských příležitostí, zejména internautům, pořádat veřejné kulturní a prezentační akce.

Nakladatelství Fortna vzniklo transformací ze zaniklého Spolku přátel krásného slova (archiv webu na archive.org), který fungoval v Hradci Králové od roku 2003 a částečně se překrýval se současným zaměřením nakladatelství.

Nakladatelství Fortna
Sídlo: Prokopa Holého 1332/2b, Hradec Králové 500 02
IČ: 26622203
Ředitelka: Zuzana Hloušková

Máte-li jakékoliv dotazy, využijte tyto kontakty: efortna[zavináč]seznam.cz nebo Facebookovou stránku, profil na Twitteru či YouTube kanál:

Současné aktivity

Z historie

6. 7. 2019

Slavnostní křest knihy Vesmír s čokoládou na Festivalu Fantazie. Následovaly křty v Banské Bystrici 20. 7. 2019, Praze 15. 10. 2019 a Brně 7. 12. 2019.

jaro 2019

Příprava knihy Vesmír s čokoládou z pera autorské dvojice Jany Rečkové a Jiřího Dluhoše.

léto 2018

Slavnostní rozloučení s projektem Lehké fantazijno na Festivalu Fantazie v Chotěboři 7. 7. 2018 a 22. 9. 2018 v Bratislavě na Comic Salonu.

13.5.2018

Vydání a křest Ženy s labutí na pražském Světu knihy. 

jaro 2018

Finišují přípravy na vydání poslední knihy ze série Lehké fantazijno – Žena s labutí.

2. 12. 2017

Křest knihy Žena s drakem na brněnském Fénixconu, následovaly křty v Praze 12. 12. 2017 a beseda s autorkami celé série na Pragoffestu 3. 2. 2018.

podzim 2017

Přípravy na třetím svazku antologie Žena s drakem.

24. 6. 2017

První křest nově vydané knihy Žena se sovou v Praze. Následovaly křty na Festivalu Fantazie v Chotěboři 8. 7. 2017 a 24. 9. 2017 na IstroConu v Bratislavě.

13. 5. 2017

Nominace knihy Žena se lvem ve třech kategoriích v cenách Akademie SFFH na veletrhu Svět knihy za rok 2016.

duben-květen 2017

Předplatitelská kampaň na druhý svazek antologie Žena se sovou.

10. 4. 2017

Byl zprovozněn nový (tento) web.

3. 12. 2016

První křest nově vydané knihy Žena se lvem na brněnském Fénixconu. Následoval další křest 9. 12. 2016 v Praze v Elysium baru a 13. 12. 2016 v Hradci Králové v ClubCafé Pessoa.

25. 10. – 19. 11. 2016

Probíhala kampaň na Startovači pro financování antologie Žena se lvem, kde jsme díky přízni startérů získali 121 % cílové částky.

září 2016

Vzniklo Nakladatelství Fortna transformací z původního Spolku přátel krásného slova.

Členové nakladatelství

Zuzana Hloušková

ředitelka nakladatelství, editorka

Vystudovala bohemistiku a sociální práci, působí v nevládním sektoru a v akademické sféře. Literární tvorbě se věnuje více než dvě dekády, především žánrům sci-fi a fantasy. Na žánr fantasy se zaměřila také teoreticky ve své diplomové práci. Účastnila se úspěšně řady literárních soutěží (např. Hranice možností, Cena Karla Čapka) a některé oceněné práce vydala časopisecky či knižně. Působí také jako recenzentka pro portál FantasyPlanet.cz a časopis Interkom.

Další informace v samostatném článku o autorce.

Jan Hloušek

autorské smlouvy, tisk, distribuce

Přestože ho „kádrový posudek“ předurčil (narozen v době vrcholící normalizace) k práci v černouhelných dolech, vystudoval práva (nejprve v Brně a pak v Praze) a doktorát ze sociální práce. Nyní působí v akademické sféře a je také aktivní v neziskovém sektoru. Je to nadšenec a idealista a věří, že ve světě může být spravedlnost. Právě v bohémském prostředí brněnských kaváren a divadelních klubů se začaly rodit jeho první nesmělé literární pokusy. Nejprve to byla něžná slůvka poezie, která psával pro své první lásky, později však pevně zakotvil v prozaičtějších vodách, kde setrvává doposud. Na psaní je pro něj nejdůležitější, že se mohou čtenáři i on sám dobře bavit, proto mu nejvíce vyhovuje humoristická sci-fi. Představuje také čelného autora nového subžánru real prediction. Povídku Světové prvenství publikoval v roce 2006 v časopise Třetí pól. Tato i postupně dalších pět povídek a čtyři napsané spoluautorsky, se později staly součástí knížek Odpor je zbytečný (2012) a My jsme vám to říkali (2014). Vydal také celou řadu odborných publikací týkajících se práva a managementu neziskových organizací.

Další informace v samostatném článku o autorovi.

Dagmar (Vondráčková) Pirochová

redaktorka, foto-video, PR

Narodila se v druhé polovině osmdesátých let v Praze. Vystudovala VŠE – obor Financí a oceňování podniku. Podnikovým financím a účetnictví se věnuje i profesně a po večerech občas uniká před hromadou čísel a tabulek do světa kreativního tvoření. Se psaním jen tak pro sebe začala již na základní škole a postupem let zkoušela různé žánry, počínaje příběhy z každodenního života, přes humornou fantasy s draky a bohy, až po sci-fi příběhy z rozličných světů. Za studentských let experimentovala se psaním románů, které dávaly prostor pro prokreslení jednotlivých charakterů postav a příběhu, ale poslední roky se zaměřuje spíše na kratší povídky. Vedle psaní se ráda oddává i dalším tvůrčím činnostem, například fotografování, filmování či výrobě bižuterie. Má také ráda cestování, poznávání nových věcí a kočky.

Další informace v samostatném článku o autorce.

Martin Vondráček

webmaster, předplatitelská kampaň, e-shop

Narodil se v Praze v polovině osmdesátých let, tamtéž vystudoval IT na VŠE a profesně se stará o výstupní kvalitu software, ovšem svět počítačů není jeho jediným zájmem. Zabývá se ochranou přírody a má rád antiku. Působil v amatérském souboru Tvejátro (dnes TyJáTrek), jehož repertoár tvoří adaptace filmových komedií do světa Star Treku (Daturnin, Švestkový Worf aj.). Psaní se vážněji věnuje od gymnázia, kde publikoval humornou povídku ve školním časopise, ale do klávesnice bušil pro zábavu už od dětství.

Další informace v samostatném článku o autorovi.

Poděkování

Děkujeme následujícím partnerům za spolupráci:

Předchozí tvorba

Dřívější Spolek přátel krásného slova za dobu své činnosti vydal následující publikace (pro info klikněte na náhled obálky):