Petra Štarková: Havraní rapsodie

Petra Štarková vám ukáže, kterak E. A. Poe na svého Havrana přišel.

Nabízený e-book patří do e-Čítárny pro první čtenáře za pár korun a se zvyšující se cenou podle prodaných kusů. Více o e-Čítárně v Jak nakupovat.

Povídka vyšla v knize Žena s labutí (2018). Povídka patří spíše k těm starším dílům autorky, která čekají v šuplíku na svoji příležitost. Vyjadřuje pokus o experimentální tvorbu na pomezí básně a prózy, inspirovaný snahou vcítit se do autora básní a pokusit se přiblížit dnešním čtenářům to, co mohl pravděpodobně prožívat, když na něj zaútočilo psychické onemocnění, a to v době, kdy léčba byla v začátcích a neexistovala prakticky žádná pomoc. K povídce se váže výkladová karta Předtucha.

Význam karty Předtucha.
Mladá žena vychází s lucernou do noci. Má zlé tušení, že se její milý už nevrátí, že ho na daleké cestě potkalo něco zlého. Dostává jen podvědomou myšlenku, vizi. Po jezeře vidí připlouvat temnou siluetu muže s kosou a havranem… Tak nějak může vypadat předtucha, něco mezi snem a neodbytnou myšlenkou, tušení, že se něco stane, i když pro toto tvrzení chybí logické vysvětlení. Zpráva, kterou k nám vysílá naše podvědomí. Občas se stává, že se mu podaří napojit na informační síť a zachytit signál dopředu. Můžeme tomu říkat šestý smysl, vnuknutí, spontánní vycítění, intuice. Nenápadná poselství, která k nám přicházejí na pozadí myšlenek, však většinou zaplašíme racionálním uvažováním, a nebereme je vážně. Přicházejí však hraniční situace, ve kterých se opět hlásí o slovo, během spánku, v napjatých chvílích čekání, o samotě. Je na nás, zda chceme svůj šestý smysl rozvíjet, nebo nadále ignorovat. Většinou se jedná o zapomenuté zkušenosti z minulých životů, uložené hluboko v mysli a vyjádřené symbolicky, takže nesprávné porozumění může vést k omylům a špatným výkladům.

Ukázka z povídky

Štítky: , , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.