Lehké fantazijno

Poznejte první dámy české a slovenské fantastické literatury pohromadě!

Plánujeme vydat čtyřdílnou antologii povídek od předních autorek naší fantasy, hororové a science fiction literatury.

Navzdory nezapomenutelném odkazu Wellse, Verna, Asimova a dalších spisovatelů není fantastická literatura pouze doménou mužů. Naopak – autorky ji stejně jako autoři spoluvytvářely už od samotných počátků! Stačí vzpomenout na Frankensteina Mary Shelleyové, základního kamene gotické literatury, nebo na utopické vize Mary Griffithové, romány a povídky Edith Nesbitové či vlivné dílo Ursuly Le Guinové. Nejinak je tomu i u současné české a slovenské fantastiky, kterou chceme uceleněji představit čtenářům.

Jak nápad vznikl?

Projekt vznikl asi před rokem jako neformální iniciativa samotných autorek. Na úplném začátku byly dvě ženy-spisovatelky a recenzentky, Františka Vrbenská a Zuzana Hloušková, které na po-conovém setkání nezávazně probíraly situaci na knižním trhu a další zajímavosti. Pak padla myšlenka – my nemáme žádnou antologii ryze ženské fantastiky! – a nápad byl tu.

Nejprve byla založena skupina na Facebooku, která postupně rostla a její členky si vzájemně poskytovaly podporu a inspiraci. Všechny autorky se přihlásily k memorandu projektu, ve kterém byly stanoveny požadavky na povídky tak, aby se čtenářům představily ženské hrdinky, jejichž pojetí není černobílé, ale naopak se jedná o silné lidské bytosti, schopné sledovat vlastní cíle, prát se s osudem, ale zároveň volit i neagresivní řešení. Mohly si do povídky zvolit i mužského hrdinu, v takovém případě je mu ženská postava rovnocennou partnerkou či protihráčkou a není pouze v pasivní roli erotického objektu. Prostě povídky, které konstruují svět, v němž mají ženy i muži své místo a jsou stejně významní pro zachování jeho rovnováhy.

Do skupiny se postupem času zapojilo více než 50 autorek. Jsou mezi nimi nejen autorky již etablované a známé, ale také celá řada talentovaných autorek regionálních, z mladší generace, nebo zcela začínajících. Můžeme jmenovat například Františku Vrbenskou, Janu Rečkovou, Lucii Lukačovičovou, Petru Neomillnerovou, Haninu Veselou, Darth Ziru, Julii Novákovou, Annu Šochovou – a dokonce i takovou legendu jako Ludmilu Vaňkovou! Přidaly se také autorky známé i mimo fantastiku jako Zuzana Koubková, Daniela Kovářová nebo Veronika Válková. Projekt má i mezinárodní přesah: osm autorek je ze Slovenska. Takže se ještě máte na co těšit!

Projekt přijal pracovní název „Lehké fantazijno“ podle fotografie hradeckého fotografa Jaroslava Plesara, který ji věnoval na obálku plánované jednodílné antologie.

Koncepce knih

Jak se však ukázalo, pro takové množství dobrých příspěvků je samozřejmě jedna kniha málo. Přišly jsme proto s nápadem rozložit antologii do čtyř svazků, z nichž první nese název Žena se lvem (vydáno v listopadu 2016). Inspirovaly jsme se stejnojmennou tarotovou kartou, symbolizující Sílu. Po ní by měly vždy s půlročním odstupem následovat další tři svazky – Žena se sovou, Žena s drakem a Žena s labutí.

Každá kniha bude obsahovat 13 povídek, reprezentujících žánrovou pestrost literární fantastiky (fantasy, sci-fi, horor, steampunk, postapo, humor, kyberpunk, alternativní historie aj.).

Povídky do první knihy byly vybrány tak, aby se koncepčně vázaly k titulní kartě Žena se lvem, tedy ukazovaly různé podoby vnitřní síly hrdinek i hrdinů. Editorky Zuzana „Zangadora“ Hloušková a Františka Vrbenská se dlouhodobě pohybují na scéně české fantastiky a díky svému přehledu i publikačním zkušenostem jsou zárukou dobrého vkusu. Uvidíte, že fantastika nejsou jen elfové, meče, draci a blastery!

Každá kniha bude mít zhruba 350 stran, pevnou vazbu a formát B6, s barevnou obálkou a černobílými ilustracemi. Obálky knih nám vytvoří naše přední výtvarnice Jana Maffet Šouflová.

Máme k dispozici i obětavý redakční tým, který se práci na antologii věnuje dobrovolnicky, a nově založené nekomerční Nakladatelství Fortna, které projekt zaštítí.

Co autorka a příběh, to jedna originální výkladová karta

Knihy bude navíc doprovázet zajímavý doplněk v podobě série celkem 52 speciálních výkladových karet, vycházejících ze symboliky tarotu (ve velikosti 70 x 110 mm). Autorem ilustrací je hradecký výtvarník, mykolog, publicista a mystifikátor Jaroslav Svoboda. Těšte se na zcela nové výtvarné pojetí známých symbolů a archetypů, které vás budou bavit! Všechny figury totiž také ponesou podobu té či oné autorky a budou také reprezentovat jejich povídky.

Ke každé knize tedy bude přiloženo 13 karet, celá sada bude kompletní až po vydání všech 4 svazků antologie. Samozřejmě je ke kartám přiložen i způsob jejich výkladu.

„Několikadílná antologie je jako vějíř karet složený z nejrůznějších stylů, přístupů a nápadů. Vedle sebe najdete všechny možné subžánry, směry – i úchylky. Člověk se podívá, co má v ruce, a počítá esa, krále a královny. Každý najde něco podle svého vkusu, co se mu hodí do osobní literární postupky.“    – Lucie Lukačovičová

Štítky: , , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.