Sanča Fülle: El Instigador

Sanča Fülle vás zavede do světa po třetí světové válce, kdy Evropu brázdí klan motorkářských mnichů, zatímco reformované křesťanství hledá způsob, jak vycházet s příchozími Tibeťany.

Nabízený e-book patří do e-Čítárny pro první čtenáře za pár korun a se zvyšující se cenou podle prodaných kusů. Více o e-Čítárně v Jak nakupovat.

Povídka vyšla v knize Žena s labutí (2018). Autorka se v povídce vrací do dystopického světa Strážce noci a k ústřednímu tématu tibetské expanze do Eurasie. K povídce se váže výkladová karta Osvícení.

Význam karty Osvícení
Žena se zářícím lotosovým květem. Stoupá po schodech k chrámu, aby byla blíž božské přítomnosti. Osvícení znamená, že člověka něco – světlo – osvítí. Že se mu rozsvítí v hlavě, v srdci. Nejasné věci a stezky před ním a v něm jsou najednou osvětlené, zmizí temnota a s ní i nevědomost a zaslepenost. Vše je jasně vidět, na všech stranách a úrovních, uvnitř i vně objektů, v minulosti, přítomnosti i budoucnosti. A tak je i jasné, co jednotlivé záležitosti znamenají, s čím jsou spojené, odkud pocházejí a kam vedou. Bod osvícení je chápán jako poslední a konečný vrchol mnoha úrovní vhledů do podstaty vlastního já, světa, věcí, jevů, prostě reality vůbec. Osvícení vytváří spojovací článek s absolutnem a odpovídá na otázku: Co jsem já? Odpověď je pociťována jako božská přítomnost a lidská mysl je povznesena nad sebe samu do ohromujícího zážitku. Nastává absolutní dokonalost a harmonie, stav vytržení, nirvána. Jen skutečně osvícený člověk dokáže takového stavu dosáhnout, vede však k němu náročná cesta. Nevyvineme-li dost úsilí a vytrvalosti, může se také stát, že zůstaneme před branami, které se nikdy neotevřou.

Ukázka z povídky

Štítky: , , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.