Nemožné se stalo na Fénixconu – křest knihy

V sobotu 3. prosince jsme loutkovým divadlem a přednáškou pokřtili čtvrtou sbírku žánru real prediction „Nemožné se děje“ v Brně. Naše elektrorezistence byla tentokrát mírná, takže přinášíme i videozáznam.

Třetí sbírku „Už je to tady“ z loňského roku nám pandemie HOVIDu-319 dovolila pokřtít pouze v komornější atmosféře v ClubCafé Pesoa v Hradci Králové. Letošní „Nemožné se děje“ jsme si tedy chtěli užít se vší parádou na nám již dobře známém brněnském Fénixconu, kde jsme naposledy byli v prosinci 2019 u příležitosti křtu románu „Vesmír s čokoládou“ (Jana Rečková. Jiří Dluhoš).

V rámci letošního pořadu se po úvodním slovu Zuzany Hlouškové – editorky předchozích tří sbírek re-pre – odehrála přednáška o tom, jak se naše predikce postupem času naplňují. Prezentačního počítače se chopil Jaroslav Svoboda, dvorní ilustrátor a sazeč, který zejména knížky re-pre obohatil o černobílé ilustrace. Diváci se tak mohli ve zkratce dozvědět o profláklých předpovědích (sebevražda Ivety Bartošové, nefunkční záchod na mezinárodní vesmírné stanici) i o drobnějších technologických vylepšeních (jak pro koho). O všech se můžete dočíst i v doslovu knížky.

Následovalo loutkové přestavení na motivy první povídky „Kdyby tisíc spotřebičů“, ve které chytré přístroje jedné domácnosti osnují světové převzetí vlády. Představení (i povídka) se do jisté míry snaží ptát, zda je skutečně tak výhodné, když spolu budou všechny spotřebiče v domácnosti komunikovat a spolupracovat. Co když nás nečeká Skynet v podobě jednoho superpočítače nebo úmyslně vytvořené umělé inteligence, nýbrž příchod hrozby mnohem plíživější? Třeba dojde ke vzpouře robotů (těch kuchyňských), které nebude pořád bavit vařit to samé jídlo pro své uživatele. Co má k tématu na svém prkýnku filozofující záchod Gerbert? Jak to glosuje svým nářečím chytrá pračka Romča? Dočká se chytrá trouba Božka uznání a zachová si smartdnička Elga ledový klid, nebo do všeho hodí smeták chytrý vysavač Filip?

Pokud vás boj za rovnoprávnost bílého zboží, které navíc toto označení považuje za rasistické, zaujal, můžete si pustit záznam níže, nebo si počkat na nějakou inovovanou reprízu v příštím roce, o které budeme určitě informovat (ve hře nyní je jarní Praha nebo Bratislava).

Po představení naše kmotra Františka Vrbenská popřála knížce hodně zdaru a pokřtila ji zelenou slizovitou hmotou neurčitého původu, o které někteří dvorní členové tvrdí, že to byl nanogel, ale pokud se podíváte na záznam, určitě byste s takovým slizem nechtěli přicházet dennodenně do styku jako naši povídkoví hrdinové.

Celý záznam naleznete na YouTube:

Štítky: , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.