Má fanfiction u nás šanci?

Na posledním 37. Fénixconu jsme měli kromě loutkového divadla na motivy real prediction ještě jedno vystoupení. Naše nakladatelství se totiž rozhodlo k odvážnému činu – vydat zcela řádně první českou fanfiction. Tento útvar se totiž u nás knižně nevydává a zůstává skryt v temných zákoutích internetu. Román se jmenuje Sauronova nevěsta a napsala ji Emma Surdu, zatím nepříliš známá autorka česko-rumunského původu, ale velmi talentovaná. Děj je zasazen stejně jako Pán prstenů, ale všechno není stejné. Hlavním hrdinou třeba není hobit Frodo, ale lidská dívka Frodina, žijící v oblasti zvané Větrovina. První část knihy je spíše retellingem, až teprve ta druhá je čistou fanfikcí. Autorka se pokouší nastínit, jak se mohlo dařit Sjednocenému království i hlavním protagonistům po Sauronově pádu. Napsané je to opravdu napínavě a umožňuje všem se zase na chvíli vrátit do Středozemě, milovníci LOTRu můžou prožít známý příběh jinak a čtenáři nepolíbení světem J. R. R. Tolkiena se s ním seznámit dobře stravitelnou formou, i když se nejedná o obrázkovou encyklopedii. Přesto se kniha může pochlubit magickou obálkou a také vlastní mapou z dílny výtvarníka a knižního designéra Martina Stehlíka.

Na tomto příkladu jsme chtěli demonstrovat, jak lze fanfiction vydat, byť nekomerčně a s dodržením několika přísných zásad. Náš příspěvek jsme nazvali Ty postavy vám nepatří aneb Proč (ne)vydávat fanfiction podle známé kauzy s Lucasfilmem, který protestoval proti tvorbě fanfiction na Hvězdné války s erotickým laděním. V úvodu přednášky jsme řekli něco o fanouškovské tvorbě obecně, o právní stránce těchto děl a zveřejňování fanfiction, zabrousili jsme i k příbuzným literárním žánrům, které se do konfliktu s autorským zákonem nedostávají (pastiš, retelling), přestože tvůrčí metoda i práce s předlohou se od fanfiction neliší, a ukázali jsme si i různé přístupy k fanfiction z pohledu literární vědy. Místnost se pomalu naplňovala, jak se trousili i ti největší spáči ze snídaně. Připraveno jsme měli opravdu mnoho témat, příkladů a provokativních otázek, ale čas tlačil a hodně z nich bylo potřeba vynechat, jelikož dáváme prostor pro výměnu názorů.

Největší debata se samozřejmě strhla kolem legislativních omezení a možností, jak je obejít, resp. jak je neporušit. Jde hlavně o práva osobnostní, která jsou spojena čistě s osobou autora, jsou nepřenositelná a zanikají s jeho smrtí. O majetkových právech nemá většinou smysl hovořit, neboť fanfikce jsou zatím zveřejňovány hlavně na internetu bez nároků na zisk, a jsou díky tomu i tolerovány. Legální výjimku mají pouze parodie, ty mohou vyjít bez problémů. A pak už zákon mlčí a mnohdy i dost mlží, odvolává se na tzv. trojstupňový test, aniž by to bylo někde pořádně vysvětleno. Z analýzy postojů expertů na legislativu vyplývá, že pohledem autorských práv jsou paradoxně méně problematické fanfikce, které nerespektují původní dílo a co nejvíce se od něj odlišují (mění jeho charakter, místa a čas, kde se děj odehrává, využívají vlastní postavy). Naopak, čím více se fanfikce drží předlohy, tím je problematičtější.

Tak uvidíme, jak se bude Sauronově nevěstě dařit. Pokud jde o záměr vydat fanfiction knižně, není ve skutečnosti tak úplně nový. Už tu máme první vlaštovku v podobě románu Okno na východ vydaného v roce 2021 samonákladem pod nickem Eleanor Hay. Toto dílo, přinášející příběh elfské kovářky, která v Eregionu pracovala s Annatarem (Sauronem) a propadla jeho vlivu, koluje neoficiálně po fandomu a v tuto chvíli je nedostupné. V knihovnách není, v knihkupectvích o něm nevědí, ISBN přidělené nemá, a tak ho nelze za oficiální vydání počítat, spíš za výtisky pro osobní potřebu (což samozřejmě není protizákonné). Pozoruhodná je zdánlivá motivická příbuznost s naší knihou, nicméně v Sauronově nevěstě na vás čeká kdejaké překvapení a samotný název je takovým malým easter eggem, takže se nenechte zmást – víc ale prozrazovat nebudeme!

Zajímáte-li se více o problematiku fanfiction, doporučujeme doslov Sauronovy nevěsty z pera autorské trojice Zuzana Hloušková, Františka Vrbenská a Jan Hloušek, zde je vše přehledně a srozumitelně vysvětleno, ať už se jedná o právní aspekty, nebo literárně-vědné vymezení fanfiction jako samostatného žánru. Další možnost k diskusi byla 21. 1. na Tolkienconu v Praze.

Štítky:

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.