Sauronova nevěsta – česká fanfiction ze Středozemě

SURDU, Emma. Sauronova nevěsta. Hradec Králové: Nakladatelství Fortna, 2023. 648 str. ISBN 978-80-908780-1-3.

Uvítali byste možnost seznámit se reáliemi Hobita, Pána prstenů či Silmarillionu stravitelným způsobem? Máte chuť vrátit se do oblíbeného světa a prožít známý příběh ještě jednou, i když trochu jinak? Jste zvědaví, co by s příběhem udělalo posílení romantické linie? Tak tohle všechno vám nabídne tato první knižně vydaná fanfiction ze světa Středozemě. Přináší genderově pojatou alternativu Pána prstenů, která se ale vymkla mezím jednoho žánru a žije svým vlastním životem jako svébytný nový příběh. S hlavními hrdiny – osiřelou dívkou Frodinou a hraničářem Aragornem – opět prožijete cestu s Prstenem do Mordoru, ale podíváte se také, jak se dařilo Sjednocenému království po porážce Saurona, a dočkáte se i odhalení pravdy o hobitech. Oproti Tolkienově předloze dostanou postavy více prostoru ukázat, že jsou z masa a kostí, že mají své světlé i temné stránky a i přes své chyby dokážou překvapit. Lehký a mírně sebeironizující styl je zárukou, že knihu přečtete jedním dechem.

Jedná se o nekomerční vydání za podpory anonymního dárce. Co se týká osobnostních práv J. R. R. Tolkiena, nejsou vydáním Sauronovy nevěsty dotčena, neboť tento autor již nežije a tato práva se nedědí. Pokud by autor vyslovil nesouhlas s tvorbou a zveřejňováním fanfiction na své dílo, jistě bychom to ani my, ani nikdo z jeho fandomu nedělali. Jelikož vyznění Sauronovy nevěsty nemá za cíl Mistrovo dílo snižovat, ale složit mu poklonu, není naplněno ani toto legislativní omezení. Kniha je opatřena řádným disclaimerem, ve kterém je jasně označen původce původního inspiračního zdroje (kánonu). Pokud jde o práva majetková, nepředpokládáme vzhledem k nízké ceně knihy a nízkému nákladu vznik žádného zisku. Autorka se vzdává honoráře či jiné formy obohacení, totéž nakladatelství (a pokud by se přeci jen nějaký přebytek účetně vyjevil, bude poukázán ve prospěch držitele autorských práv). Velmi doufáme, že tento náš průkopnický čin pomůže zahájit diskusi na téma fanfiction a získá si vaše sympatie i co do samotného obsahu, případně ukáže i dalším autorům fanfiction cestu, jak dosáhnout jiné možnosti publikování než na internetu, pokud po tom touží.

Více informací o autorce se dozvíte na jejím webu.

Román o 648 stranách (vč. doslovu) s působivou obálkou Martina Stehlíka, opatřený vlastní mapou Středozemě, si můžete objednat u nás za výhodnou cenu a podpořit tak přímo naše nakladatelství.

E-shop

Ukázka

Ukázka knihy i mapy v PDF

Štítky: , , ,

2 reakcí k “Sauronova nevěsta – česká fanfiction ze Středozemě”

 1. Zakelin 14.3.2023 at 12:06 Trvalý odkaz

  Nechci vam kazit anotaci, ale prvni knizne vydana ff to opravdu neni. Naopak se muze uz nekolik let postavit do rady za nekolik jinych.

  • Zuzana Hloušková 14.3.2023 at 20:35 Trvalý odkaz

   Hezký den,
   máte pravdu, může to tak na první pohled vypadat. Za upozornění děkujeme. Měli jsme samozřejmě na mysli první knižně vydanou ff ze světa Středozemě (a ne překlad, ale česky psanou). Pokud jde o Tajemství Morie, je to parodie a k fanfiction se kniha transparentně nehlásí. Pro parodii samozřejmě platí stejná pravidla, pokud jde o výjimku z ochrany autorských práv, ale pídit se po nekomerčnosti tohoto titulu nechceme. Pokud jde o Okno na východ, jedná se o samonáklad bez ISBN. Totéž Invaze rušivých elementů. Za první oficiálně vydanou českou fanfiction lze považovat Poselství se Stínadel Jaroslava Červinky z roku 1988, z těch novodobějších pak Blackout Jana Kovanice (se souhlasem autora Ondřeje Neffa) nebo Balatkovy Star Trek kusy. O tom všem přednášíme na conech a snažíme problematiku fanfikcí podávat v širším kontextu. Máte-li další tipy na ff, které jsme opomněli, tak je určitě uvítáme.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů