Sauronova nevěsta – romantický retelling ze světa Středozemě

SURDU, Emma. Sauronova nevěsta. Hradec Králové: Nakladatelství Fortna, 2023. 648 str. ISBN 978-80-908780-1-3.

Máte chuť vrátit se do oblíbeného světa a prožít známý příběh ještě jednou, i když trochu jinak? Uvítali byste převyprávění poněkud modernějším jazykem? Jste zvědaví, co by s příběhem udělalo posílení romantické linie? Tak tohle všechno vám nabídne tato první knižně vydaná neparodická fanfiction ze světa Středozemě. Přináší genderově pojatou alternativu Pána prstenů, která se ale vymkla mezím jednoho žánru a žije svým vlastním životem jako svébytný nový příběh. S hlavními hrdiny – osiřelou dívkou Frodinou a hraničářem Aragornem – opět prožijete cestu s Prstenem do Mordoru, ale podíváte se také, jak se dařilo Sjednocenému království po porážce Saurona, a dočkáte se i odhalení pravdy o hobitech. Lehký a mírně sebeironizující styl je zárukou, že knihu přečtete jedním dechem.

Více informací o autorce se dozvíte na jejím webu. A zde je booktrailer:

Román o 648 stranách (vč. doslovu) s působivou obálkou Martina Stehlíka, opatřený vlastní mapou Středozemě, si můžete objednat u nás za výhodnou cenu a podpořit tak přímo naše nakladatelství.

Recenze a ohlasy

Recenze v XB-1 04/2023
XB-1 04/2023

E-shop

Ukázka

Ukázka knihy i mapy v PDF

Poznámka k autorským právům

Jedná se o nekomerční vydání za podpory anonymního dárce. Co se týká osobnostních práv J. R. R. Tolkiena, nejsou vydáním Sauronovy nevěsty dotčena, neboť tento autor již nežije a tato práva se nedědí. Kniha je opatřena řádným disclaimerem, ve kterém je jasně označen původce původního inspiračního zdroje (kánonu). Pokud jde o práva majetková, nepředpokládáme vzhledem k nízké ceně knihy a nízkému nákladu vznik žádného zisku. Autorka se vzdává honoráře či jiné formy obohacení, totéž nakladatelství (a pokud by se přeci jen nějaký přebytek účetně vyjevil, bude poukázán ve prospěch držitele autorských práv).

Štítky: , , ,

6 reakcí k “Sauronova nevěsta – romantický retelling ze světa Středozemě”

 1. O.K. 8.9.2023 at 2:16 Trvalý odkaz

  Ach jo, proč prznit zrovna Tolkienův svět? 🙁 Ať si autorka klidně píše, ale nemůže se u toho neopírat o něčí dílo, když z něj nechce zachovat vůbec nic? :/

  Četl jsem ukázku. Ani za mák bych nepoznal k jaké části knihy autora se to má jako odkazovat. :/ Navíc ani trochu z toho nedýchá Tolkien, spíš nějaká přisládlá romantická povídka. 🙁

  Chápu, že je trend dnešní doby rovnost všeho (zvláště ve filmů; zdá se, že už i v knížce), ale je to nutné u takových děl, jako je Tolkien?

  Z Froda udělat Frodinu, ok; ačkoliv nevím, proč si rovnou nevymyslet zcela novou postavu, klidně hobití slečnu, ale neničit u toho již napsanou postavu s určitým charakterem a povahou. Trochu mi to připomíná to, co udělali Prsteny moci z elfů – tam taky nejmenší zlo jsou ty postavy, které si autoři od základu vymysleli a ne ty, u kterých se snažili předělat již napsané postavy.

  Myslím, že pokud se autorka i ve zbytku díla držela dnešních trendů, brzy se dočkám homosexuálního páru, všech ras a možná nakonec i toho, že označení trpaslík je urážlivé a budeme jim raději říkat skřítci. 🙁 Je to smutné, co dnešní doba dělá s historickými veledíly.

  Moc prosím, klidně pište. Je to celkem čtivé (a to říkám jako člověk, který tento typ žánru – romanťárna, nemá moc rád), ale prosím pište své věci a nebo vymýšlejte alespoň vlastní postavy se vším všudy. 😉 Díky.

  • Zuzana Hloušková 10.9.2023 at 3:49 Trvalý odkaz

   Hezký den,
   děkujeme za obsáhlý a kultivovaný komentář. Na začátek bychom rádi něco vyjasnili – Frodina není ženskou variantou Froda, nemá s ním nic společného, kromě toho, že také ponese Prsten. Není to hobitka, ale lidská dívka, která vyrůstá na Větrovském dvoře (poblíž Větrova), tam se také odehrává úvodní scéna knihy. Frodina má naprosto odlišný charakter od Froda, oplývá úplně jinými vlastnostmi a dovednostmi, Frodovi se nepodobá, neumí číst a rozumí hlavně koním. Je to tedy nová postava se vším všudy, jak o tom mluvíte. Další postavy jsou už skutečně „vypůjčené“, jak je ve fanfikci obvyklé. Vzhled jim zůstává původní, a pokud dochází v posunu v jejich charakterech, tak se pouze prohlubují ty povahové rysy, které se už u nich latentně projevovaly v kánonu. Gandalf o něco víc manipuluje, Galadriel je ambicioznější (podotýkáme, že rukopis vznikl ještě před Prsteny moci), Gimli se o trochu víc stará o poklady, Legolas v sobě nese i temnou stránku, protože nechce být jen pouhým zabijákem skřetů. Navíc autorka všem dovolí, aby chybovali, aby byli omylní, nejistí, stáli před nelehkou volbou – a ukázali, co v nich doopravdy je. Fanfikce je typem postmoderního přepisu, hry se čtenářem, který se dokáže bavit tím, jak nějaký nový prvek zamíchá kartami, v našem případě jak nasvítí známý příběh ženská (romantická) perspektiva. Fanfikce je nakonec jediným prostorem, kde se mohou nalézt všichni ti, kdo patří k nějaké marginalizované skupině, protože i oni touží po tom, aby do světa, který si oblíbili, nějak patřili. A aby literatura (či filmová tvorba) odrážela také jejich životní zkušenost a jejich každodenní realitu. Můžete to akceptovat, nebo nemusíte. Máte právo na svůj názor a my ho respektujeme. Sauronovu nevěstu vám rozhodně nevnucujeme, ani Vám nemáme za zlé, že se k ní vyjadřujete kriticky. O čem Vás můžeme ujistit, je, že se tu nejedná o vyjádření neúcty k dílu J. R. R. Tolkiena. A ano, autorka skutečně nepíše jako Mistr, píše jako Emma Surdu, kdyby Tolkiena imitovala, byl by to plagiát, a nikoliv originální a svébytné dílo. Pokud najdete v knize odchylky od kánonu, neznamená to, že nezůstala zachována původní poetika, faktografie, místopis a dokonce i osudy postav. Nevíte, jak je to možné? Inu, je to šikovně udělané. Samozřejmě, že v sequelové části (po Sauronově pádu) autorka poněkud upouští fantazii, nicméně vychází z Dodatků, Silmarillionu, Nedokončených příběhů. Pokud si chcete přečít ještě jiný názor na Sauronovu nevěstu, doporučujeme recenzi Fr. Vrbenské v XB-1: https://i0.wp.com/efortna.cz/wdp/wp-content/uploads/2023/04/RecenceSN_XB1_04_2023.jpg?ssl=1

 2. Arwagollon 28.6.2023 at 14:37 Trvalý odkaz

  Není to první česká fanfikce Straky na vrbě vydali: „Rabit aneb cesta někam a zase zpátky“. Ano a mám dalšítipy: Vypíchnu Silmámilion – satira na Tolkienovu Mytologii a Za pár prstenů. Poslední Pán prstenu kniha co pohlíží na příběh 3. věku z pohledu idealizované temné strany.

  • Martin Vondráček 1.7.2023 at 15:03 Trvalý odkaz

   Děkujeme za skvělé tipy. Samozřejmě tyto tituly známe. Jedná se ovšem o parodie – to je právě ten rozdíl, že Sauronova nevěsta není parodie. Poslední Pán prstenu je překlad ruského autora Jeskova a taktéž nese silné parodické prvky. Nám šlo o první českou neparodickou fanfikci. Snad je to takto srozumitelnější.

 3. Zakelin 14.3.2023 at 12:06 Trvalý odkaz

  Nechci vam kazit anotaci, ale prvni knizne vydana ff to opravdu neni. Naopak se muze uz nekolik let postavit do rady za nekolik jinych.

  • Zuzana Hloušková 14.3.2023 at 20:35 Trvalý odkaz

   Hezký den,
   máte pravdu, může to tak na první pohled vypadat. Za upozornění děkujeme. Měli jsme samozřejmě na mysli první knižně vydanou ff ze světa Středozemě (a ne překlad, ale česky psanou). Pokud jde o Tajemství Morie, je to parodie a k fanfiction se kniha transparentně nehlásí. Pro parodii samozřejmě platí stejná pravidla, pokud jde o výjimku z ochrany autorských práv, ale pídit se po nekomerčnosti tohoto titulu nechceme. Pokud jde o Okno na východ, jedná se o samonáklad bez ISBN. Totéž Invaze rušivých elementů. Za první oficiálně vydanou českou fanfiction lze považovat Poselství se Stínadel Jaroslava Červinky z roku 1988, z těch novodobějších pak Blackout Jana Kovanice (se souhlasem autora Ondřeje Neffa) nebo Balatkovy Star Trek kusy. O tom všem přednášíme na conech a snažíme problematiku fanfikcí podávat v širším kontextu. Máte-li další tipy na ff, které jsme opomněli, tak je určitě uvítáme.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.