Vilma Kadlečková – Bez Krásky a bez zvířete

Vstoupíte do vesmírné lodi Vilmy Kadlečkové, ocitnete se v tajemném domě, a nakonec nevíte, jestli nejste v obyčejné současnosti.

  • Žánr: science fiction
  • Rozsah: 19 stran
  • Dostupné formáty: pdf, epub
Nabízený e-book patří do Čítárny pro první čtenáře zdarma a se zvyšující se cenou podle prodaných kusů. Více o Čítárně v samostatném článku.

Povídka vyšla v knize Žena se lvem (2016). Povídka Bez Krásky a bez zvířete vznikla přímo pro tuto antologii a je to brutální vize nejšťastnější možné verze typicky ženského osudu. K povídce se váže výkladová karta Osud.

Význam karty Osud
Mocná žena, Velká Přadlena, Snovačka, která spřádá nitě osudu z kosmického prachu. Obratnýma rukama, zkušeně a zručně je rovná a promyšleně je splétá do umných obrazců, představujících jednotlivé lidské životy. Bere v úvahu jejich jedinečné vlastnosti, dobré i zlé, a propojuje obrazce do imaginárních sítí, které jsou však pro lidské oko neviditelné. Člověk tak může získat dojem, že jeho život ovládá někdo jiný, vyšší bytost, bůh. Může začít spoléhat na své předurčení, štěstí či smůlu. Každý z nás získal do života nějaké „dary“, nadání, schopnosti, dovednosti a záleží na hlavně na nás, zda budou rozvíjeny či nikoliv. Přesto se můžeme setkat s celou řadou překážek a znevýhodnění, která budou fungovat jako uzlové body, jako pomyslné „křižovatky“, na kterých se rozhodujeme, kudy se vydat dál. Jsou-li naše vnitřní síly dostatečné, věříme, že jsme sami vládci svého osudu a že vše z toho, čeho v životě dosáhneme a jakým způsobem ho trávíme, je dáno naší svobodnou vůlí a rozhodováním. Jsme to pak my, kdo utká svůj osud do nádherných vzorů perského koberce.

Medailonek autorky

Ukázka z povídky

Štítky: , , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář