Ludmila Vaňková: První rychlost

Zúčastníte se výpravy cizí civilizace na naši Zemi v povídce Ludmily Vaňkové.

  • Žánr: science fiction, humor
  • Rozsah: 10 stran
  • Dostupné formáty: pdf, epub
Vypršela licence na prodej samostatné povídky. Pokud si chcete povídku přečíst, kupte si tištěnou knihu nebo e-book Ženy se sovou:
Nabízený e-book patří do e-Čítárny pro první čtenáře za pár korun a se zvyšující se cenou podle prodaných kusů. Více o e-Čítárně v Jak nakupovat.

Povídka vyšla v knize Žena se sovou (2017). Vznikla na objednávku před cca 40 lety a nyní vychází v revidovaném znění. K povídce se váže výkladová karta Zvrat.

Význam karty Zvrat
Kosmonautka se vznáší ve vesmíru nad orbitální stanicí, kterou právě zničil roj meteoritů. Obraz symbolizuje dramatickou změnu v našem životě, zvrat, který způsobí, že všechny naše jistoty se hroutí, předchozí způsob vnímání světa přestane fungovat a naše dosavadní realita se rozpadá. Přestože scéna vypadá zlověstně, opak je pravdou. Ztělesňuje totiž princip obnovy cestou vnitřních proměn, jež probouzí k uvědomění si toho, co je v našem nitru falešné – třeba představy a iluze o sobě nebo o druhých. Zbytky zničené orbitální stanice představují vzorce našeho chování, které pozbyly platnosti a nejsou již součástí naší podstaty. Staré návyky a myšlenkové postupy mizí a skutečnost začínáme vnímat jasněji. Mysl má samozřejmě sklon posuzovat, že to, co se nám právě stalo, je něco zlého. Avšak je to jediná cesta k tomu, aby se nové formy, které zrály v našem nitru, zrodily a projevily. Chaos je nutný, je potřeba ho přijmout a věřit, že ztrácíme pouze to, co už je překonané a co již nepotřebujeme. V opačném případě zvrat přinese jen bezúčelnou destrukci.

Medailonek autorky

Štítky: , , , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.