Zuzana Stožická: Rubinova liečba

Umělá inteligence dokonale vyléčí pacienta Zuzany Stožické. Snad i víc, než by si on sám přál.

Nabízený e-book patří do e-Čítárny pro první čtenáře za pár korun a se zvyšující se cenou podle prodaných kusů. Více o e-Čítárně v Jak nakupovat.

Povídka vyšla v knize Žena se lvem (2016). Zahrává si s motivem hypertrofovaného mateřství a otázkou, zda je morálka součástí lidského zdraví. Autorka prohlašuje, že s hospitalizací slovenského premiéra, ke které došlo krátce po zaslání textu do antologie, nemá nic společného. K povídce se váže výkladová karta Převaha.

Význam karty Převaha
Žena má úlohu loutkovodiče. Život je tak trochu jako kabaret, jako divadlo, jako představení. Hrajeme své role, padouchy i hrdiny. Jsme často jako loutky, necháváme sebou manipulovat, ale zároveň i my manipulujeme, hrajeme podle předem daného scénáře, do kterého však také sami píšeme scény. Můžeme přetvářet scénáře a plánovat vyústění děje. Získávat převahu nad hrou, uskutečňovat své sny a plány. Přání se stává otcem myšlenky. Mít převahu obvykle přináší autoritu, ta by však měla vyplývat z úcty a respektu, nikoliv z absolutní moci a strachu druhých. Jde tedy spíše o autoritu, která představuje pevný řád a disciplínu, vzbuzuje důvěru, jistotu, zkušenost, stává se vzorem. Je však spíše moudrým přítelem, než přísným rodičem. Převaha znamená i sebekázeň, neboť se můžeme snadno ve své roli zapomenout a ztratit spojení s realitou. Naše „převaha“ se pak může projevovat krutostí a tyranií vůči druhým lidem.

Ukázka z povídky

Štítky: , , , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.