Tereza Matoušková: Popel a krev

Budete vyhánět ducha, který straší ve světě Terezy Matouškové a chce pomstít vykradené hroby svých dávných dětí.

  • Žánr: arcanepunk
  • Rozsah: 20 stran
  • Dostupné formáty: pdf, epub
Vypršela licence na prodej samostatné povídky. Pokud si chcete povídku přečíst, kupte si tištěnou knihu nebo e-book Ženy s drakem:
Nabízený e-book patří do e-Čítárny pro první čtenáře za pár korun a se zvyšující se cenou podle prodaných kusů. Více o e-Čítárně v Jak nakupovat.

Povídka vyšla v knize Žena s drakem (2017). V povídce se setkáváme s jednou z ústředních autorčiných postav, Zorenou Rútid, která musí se svými mágy řešit nelehkou situaci na jednom z Podmořských ostrovů. K povídce se váže výkladová karta Moc.

Význam karty Moc
Vládkyně sedící na trůně. Představuje světský pořádek, záruku stability a spravedlnosti. Protože má zodpovědnost za svůj lid, musí myslet na zítřek a občas přijímat i nepopulární opatření, nehledět na svá osobní přání a také umět delegovat pravomoci. Vyžaduje to sebeovládání a prozíravé rozhodování, jak s mocí, která jí byla svěřena, nakládat. Moc znamená schopnost prosadit svou vůli, a to i přes odpor druhých. Mocná osoba k tomu musí mít prostředky, charakter a odvahu. Musí mít také schopnost unést následky svých rozhodnutí a zároveň je i důsledně vymáhat. Musí si být plně vědoma své moci něco změnit či způsobit, rozum však stojí vždycky nad city, zájmy celku nad zájmy jednotlivce. Mít moc může však být opojné a svádět k jejímu nadužívání, k výstřednostem, rozmařilosti, pýše a velikášství. Tak dlouho se člověk opájí svou mocí, až o ni obvykle přijde. Jen uvážlivá panovnice si dokáže udržet své postavení. I vy se zamyslete nad tím, zda pracujete se svou mocí uvážlivě, nebo je tu namísto laskavého rodiče tyran, místo moudrého šéfa blázen a místo spravedlivého soudce šašek.

Medailonek autorky

Ukázka z povídky

Štítky: , , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.