Katarína Soyka: Slučka

Přečkáte, anebo taky ne, děsivou noc v horské chatě Kataríny Soyky.

Nabízený e-book patří do e-Čítárny pro první čtenáře za pár korun a se zvyšující se cenou podle prodaných kusů. Více o e-Čítárně v Jak nakupovat.

Povídka vyšla v knize Žena se sovou (2017). Odehrává se na chatě v horách, v kterých by se dalo příjemně toulat, zoufale ztratit nebo dokonce přijít o rozum. Zlé jazyky hovoří, že přesně takovou chatu autorka vlastní. K povídce se váže výkladová karta Strach.

Význam karty Strach
Dívka v červeném plášti putuje sama temným lesem. V temnotě strach nabírá sílu z našeho nitra a roste. Naše představivost ho živí a formuje, a on nás na oplátku ještě více oslabuje. Strach izoluje, odřízne člověka od reality, oddělí ho od jeho srdce a víry. Strach nás ovládne natolik, že zkresluje perspektivu, ze které vnímáme a nahlížíme svět. Při strachu se vědomí nachází mimo náš dosah a my jsme odkázání pouze na zdeformované dojmy. Jsme strachem natolik paralyzováni, že nám brání vykročit na cestu vpřed. Strach také uvádí do pohybu naše obranné mechanismy, k nimž patří obvykle útěk. Jenže vyhýbat se nebezpečí není z dlouhodobé perspektivy o nic bezpečnější než se mu vystavovat. Bázlivé totiž strach dožene stejně jako ty smělé. Strach patří mezi primární emoce, nelze ho odmítat ani popírat. Často předstíráme, že se nebojíme, že strach neexistuje. Když ale strach přijmeme, když připustíme, že se bojíme, když uznáme právo na jeho existenci, můžeme přijít na to, čeho se vlastně bojíme. Pokud ho odmítáme a zatlačujeme do nevědomí, bude nás dál izolovat, omezovat a brzdit.

Ukázka z povídky

Štítky: , , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.