Jitka Ládrová: Ornáda

Zjistíte, jak se věci mohou zamotat, když schovanka z kláštera použije nerozvážně změnu podoby.

Vypršela licence na prodej samostatné povídky. Pokud si chcete povídku přečíst, kupte si tištěnou knihu nebo e-book Ženy s drakem:
Nabízený e-book patří do e-Čítárny pro první čtenáře za pár korun a se zvyšující se cenou podle prodaných kusů. Více o e-Čítárně v Jak nakupovat.

Povídka vyšla v knize Žena se sovou (2017). Pochází ze stejného světa jako ostatní díla autorky a vznikla ve snaze upozornit na to, jak nerealisticky jsou ve fantasy literatuře zobrazovány ženské hrdinky, mnohdy jako udatné bojovnice, které se ve všem vyrovnají mužům, ve skutečnosti však ani se stejným výcvikem nemohou (až na výjimky) dosáhnout stejných fyzických výkonů. To ovšem neznamená, že nejsou zajímavé a nemají jiné účinné zbraně. K povídce se váže výkladová karta Šalba.

Význam karty Šalba
Víla v čarovném lese za měsíční noci. V číši nese kouzelný nápoj, který dokáže změnit skutečnost. Žijeme ve světě, který je často jen pouhou hrou iluzí, plný zavádějících odboček, falešných hodnot a mylných ideálů. Fyzický kontakt s ostatními, který dříve zapojoval naše smysly a dával zpětnou vazbu, je nahrazován virtuálními alternativami, které podobně jako kouzelný nápoj mohou deformovat či dokonce nahrazovat realitu a šálit náš zrak. Hodnocení lidí a událostí je více než kdykoli předtím určováno novými paradigmaty, která stále více vytvářejí falešnou představu jak pro pozorované, tak pro pozorovatele. Nenechte se zmást nebo ovlivnit tím, co vidíte kolem sebe! Dobře si rozmyslete, čemu uvěříte a čemu ne. Často se totiž musíme vydat na neznámé teritorium, kde jsme dosud nebyli. Zažíváme tam procesy, kterým nemůžeme porozumět, a tak jsme nuceni tento fakt přijmout a žít v mlze plné tajemství. Můžeme se v tomto prostoru ztratit, nebo ho využít k tomu, abychom dovolili našemu nevědomí objevit skryté motivace, které nás řídí, a tak lépe rozpoznat, co je pravda a co jenom šalba.

Ukázka z povídky

Štítky: , , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.