Julie Nováková: Etuda pro výjimečnou mysl

Julie Nováková vám ukáže netradiční psychickou léčbu tří pacientů s nechtěnými účinky.

Nabízený e-book patří do e-Čítárny pro první čtenáře za pár korun a se zvyšující se cenou podle prodaných kusů. Více o e-Čítárně v Jak nakupovat.

Povídka vyšla v knize Žena se lvem (2016). Vznikla poněkud pragmatickým procesem, když Neil Clarke hledal povídky do své antologie Upgraded o kyborzích. Autorka uvažovala, jak téma originálně pojmout, přičemž s hudbou ve svých dílech operuje ráda a často, ač prakticky je na ni levá. V povídce ji navíc propojila s dalšími nápady, které už kvasily delší dobu. Nakonec si povídku vybral editor Chester Hoster pro druhý svazek antologie Futuristica. Téměř ve stejné době tak vychází anglicky a česky (přičemž původní kratší verze dříve vyšla česky na webu Vesmír). K povídce se váže výkladová karta Sebevědomí.

Význam karty Sebevědomí
Žena více tváří. Zkoumá samu sebe a ptá se, kdo vlastně je. K dispozici má nepřeberné množství identit a je jen na její svobodné volbě, kterou si zvolí. V zrcadle vidí svá mnohá já, z nichž některá staví do popředí, jiná potlačuje nebo vůbec nevidí. Pohlíží na obraz v zrcadle, ale to, co vidí, mohou být jen masky, které nosí přes svůj původní obličej. Masky ukazují falešné i pravdivé obrazy verzí toho, kým je, kým chce být a kým může být. Sebevědomí totiž znamená také sebe-vědomí, sebepoznání, poznání vlastní osobnosti, vlastní identity. Toto vlastní já ale často zůstává velmi dobře skryto za plejádou masek, pohřbeno někde hluboko uvnitř nás. Uhýbáme před sebepoznáním a ono vlastní já v životě leckdy objevujeme až jako poslední. Jsou-li naše vnitřní síly dostatečné, nikdy nedopustíme, aby se stal pravý opak – že si masky vybírají nás. Pak už totiž nemáme své životní situace pod kontrolou a své sebevědomí ztrácíme.

Ukázka z povídky

Štítky: , , , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.