Křest knihy Vesmír s čokoládou v Praze

Dne 15. října 2019 jsme slavnostně pokřtili knihu Vesmír s čokoládou z pera spisovatelské dvojice Jany Rečkové a jejího syna Jiřího Dluhoše. První křest si kniha „užila“ na Festivalu Fantazie na začátku července, kde přilákala řadu nadšenců, kteří zcela zaplnili zrcadlový sál. Nyní došlo na křest i v hlavním městě.

Za „místo činu“ bylo nakonec vybráno Dark Velvet Café, které je oblíbené mezi komunitou, konají se zde pravidelné sešlosti a i jiné křty. Pro hosty bylo už od začátku přichystáno pohoštění ve formě bílého i červeného vína a několika táců plných zajímavých druhů jednohubek. Mezi posluchači nechyběli například Zdeněk Rampas, Vilma Kadlečková či Darth Zira. Roli kmotry se čestně ujmula Aquila Jiřina Vorlová, která pro tento akt zvolila i speciální druidský převlek.

Akce začínala v 19 hodin humornými přednáškami z úst (a rukou) přednášejících Františky Vrbenské, Jana Hlouška a Martina Vondráčka. Františka nás obsáhle seznámila s rolí druidů v čumalivské společnosti a jejich schopnostmi. Následoval Jan Hloušek se svou teorií kosmologických dopadů čokolády, včetně obrázkových ukázek (aneb na začátku všeho byla čokoláda). Přednáškovou část zakončil „čokoládový guru“ Martin Vondráček, který vysvětlil praktické vlivy čokolády na lidský organismus a předvedl i nefalšovanou čokoládovou meditaci, kterou si mohli vyzkoušet i diváci, kteří k tomuto účelu obdrželi drobné čokoládky. Čokolády byl ostatně řečnický pult celý napěchovaný a všichni přednášející se během svých proslovů notně ládovali božskou manou, až to křupalo (a mlaskalo).

Po přednáškách bylo dáno slovo editorce Zuzaně Hlouškové, bez které by kniha nespatřila světlo světa. Ta vysvětlila, jak se nakladatelství vlastně dostalo k rukopisu Jany Rečkové a jejího syna, co všechno předcházelo jeho vydání a čím je kniha výjimečná oproti jiným. Pak před diváky předstoupil i spoluautor Jiří Dluhoš a krátce pohovořil o knize a alegorii čokolády. Jemu a před rokem zesnulé Janě Rečkové patřil veliký potlesk.

Poté už se šlo na akt křtu knihy. Kmotra Jiřina Vorlová nad knihou prohlásila všeobjímající větu, že fantazie Jany Rečkové je nekonečná. Křtilo se jak jinak než horkou čokoládou. Jiřina knize popřála, ať se lidem líbí, a s humorem dodala, že největší přání u knih bývá, aby se finančně vyrovnaly a tvůrcům zbylo ještě něco malého na nějakou pěknou večeři. Hosté k vyplnění tohoto přání pak mohli přispět koupí knihy za zvýhodněnou cenu. Poté už se lidé rozprostřeli po celém Dark Velvet Café, popíjeli víno a povídali si u pohoštění.


Více fotografií ze křtu můžete nalézt na našich facebookových stránkách zde.

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.