Vojtěch Erbrt: Reálné neskutečno

Jaké dopady na svět bude mít setkání Decentralizovaného Mozku Lidstva (DML) s učením dávného filozofa Platotela a jak k němu vůbec dojde?

Sedmá povídka ze série více či méně propojených re-pre povídek poprvé vyšla v knížce Odpor je zbytečný v roce 2012.

Nabízený e-book patří do e-Čítárny pro první čtenáře za pár korun a se zvyšující se cenou podle prodaných kusů. Více o e-Čítárně v Jak nakupovat.

Ukázka z povídky

(…)
„Vážení kolegové. Je mou ctí zahájit letošní… ehm… desátou schůzi členů Katedry společenských studií,“ zahájil poradu vedoucí katedry. „Rád bych začal dobrou zprávou. Naše pracoviště bylo společností Malý&Slabý požádáno o expertní konzultaci v nějaké banální záležitosti kolem…é… Dé-Em-El,“ přeslabikoval vedoucí katedry nejistě, „což je … ehm… nejvýkonnější počítač na světě s dosud nejlépe zvládnutou umělou inteligencí. Jak jistě víte, spolupráce s touto firmou nám přináší mnohé výhody. Naše univerzita se může chlubit nejlepším aj-tý vybavením ve střední Evropě, nejnovějšími počítači a také zbrusu novou verzí MuSh®oomu. Našim studentům jsou nabízena lukrativní místa v pobočkách M&S po celém světě. Široká nabídka stáží, jazykových pobytů a praxe! Takže si nemůžeme dovolit odmítnout. Ach ano, co jsem to chtěl jenom říci? A, už vím. Ta konzultace proběhne přímo ve VistaVille!“
Přítomní členové týmu ztuhli při představě, že by měli někam cestovat a mluvit anglicky. Hynek Krása při vyslovení jména sídla firmy M&S zbledl.
„Ale je to… bezpečné?“ nadhodil kdosi.
„Ehm, ten poprask s Vistatramem…“ nadhodil chápavě šéf. „Vážení kolegové, prosím vás! Konec světa?! Nesmysl! Takové bláboly… A k tomu ten Špaček! Jeden ztracený člověk a oni s tím nadělají! VistaVille je zcela bezpečné město jako kterékoliv jiné. Viďte, pane kolego?“ obrátil se přímo na Hynka.
Ten se ošil.
„A představte si to, vyžádali si přímo vás, pane magistře!“ pokračoval šéf nadšeně. „Jak jsem vyrozuměl, prý se jim líbí ta práce, co jste jim nedávno poslal. Zdá se, že už je to s tou Vaší dizertací na dobré cestě, že?“
Hynek si vybavil, jak při poslední návštěvě počítače DML strávil několik dní v psychiatrické léčebně. Pana Cinického by opravdu nerad znovu potkal. Na tu jeho slavnou rebootovací terapii nemá dobré vzpomínky. Na druhou stranu mu odborná exkurze umožní dokončit dizertační práci a vyhnout se opětovnému přepisování Patovy eseje. Svým odmítnutím by si taky mohl proti sobě poštvat vedoucího katedry.
„A navíc už máte s návštěvou VistaVillu určité zkušenosti, že?“ pokračoval šéf ve svém monologu, když se Hynek nezmohl na slovo odporu. „Mít klienta jako je Dé-Em-El, to je bezpochyby jeden z největších triumfů malé středoevropské univerzity!“
(…)

Štítky: , , , , , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.