Jak se zatím rozvíjí projekt Real prediction?

Svět re-pre našel nové stoupence, jak v Čechách, tak i na Slovensku. Na výzvu hlavních propagátorů tohoto nového žánru ze Spolku přátel krásného slova (od roku 2016 pod názvem Nakladatelství Fortna) s uzávěrkou 28. 2. 2014 reagovala dvacítka autorů, z nichž hodnotící komise nakonec vybrala pět nejlepších, kterým se podařilo dodržet stanovená kritéria. Vybranými šťastlivci se stali:

Jejich soutěžní povídky musely splňovat tyto požadavky:

  1. Dodržet žánrové vymezení re-pre, které je definováno jako subžánr science-fiction, jehož příběh se vstává reálným už ve chvíli, kdy po dopsání textu ještě nestihl zaschnout inkoust na autorově brku. Od toho se také odvíjí jeho označení re-pre, což znamená real-prediction neboli reálná předpověď.
  2. Využívat humor (ve všech jeho polohách, od lehkého úsměvu až po ironii a sarkasmus)
  3. Zahrnovat reálie a postavy vyskytující se v knize Odpor je zbytečný, kterou vydal Spolek přátel krásného slova v roce 2012, a to:
    1. povinné – firma MALÝ&SLABÝ a její produkty, platotelismus = filozofický směr, za jehož vznikem stojí antický filozof Platoteles, vycházející z jeho památné věty „je to nemožné, ale přesto se to děje“
    2. volitelné – dle vlastního výběru. Zcela nové postavy a reálie, zapadající do poetiky světa re-pre, jsou samozřejmě vítány.
  4. Rozsah textu v rozmezí 15-30 tis. znaků (vč. mezer), může se jednat i o více povídek.

Nad celým procesem výběru bděli také patroni – naši přední autoři Františka Vrbenská a Jiří Walker Procházka. Od původního záměru zveřejnit vítězné povídky na původních stránkách věnovaných real prediction organizátoři nakonec ustoupili a rovnou vydali sborník s názvem My jsme vám to říkali. K vybraným pěti autorům se připojili ještě tři autoři z řad SPKS (a pachatelé všeho) – Jaroslav Svoboda, Jan Hloušek a Zuzana Hloušková. Knížku doslovem opatřila Františka Vrbenská.

Protože bylo záměrem, aby i druhá sbírka povídek tvořila mozaiku vzájemně provázaných příběhů, uskutečnily se nejprve dva dvoudenní workshopy, během kterých se připravené povídky četly, hodnotily a vylepšovaly. Vzniklá sbírka povídek je tak de facto kolektivním dílem, protože dnes někdo už jen těžko rozliší, čí rady prospěly zrovna jeho textu.

Více informací najdete v hlavním článku: My jsme vám to říkali – o knize.

Štítky:

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.