Dejte povídkám šanci, nabádá Martin Fajkus

Dejte každé povídce šanci. Uvidíte, že spousta z nich vás velmi příjemně překvapí.“ Tak končí svou předmluvu k Ženě se sovou Martin Fajkus, zkušený recenzent a šéfredaktor našeho předního časopisu Pevnost.

Vždycky jsem fandil zajímavým knižním projektům, jejichž autoři si kladli smělé cíle. A čtveřice antologií českých a slovenských autorek fantastiky takovým ambiciózním projektem rozhodně je,“ tvrdí dále Martin Fajkus.

Zpočátku jsem si myslel, že budu mít jednoduchou práci,“ popisuje svůj postoj, když byl o předmluvu požádán. „Napíšu něco o silných ženách, které se stále důrazněji prosazují v domácí fantastice, přidám pár zajímavostí o vybraných povídkách, poukážu na silné a nezávislé hrdinky, vše vzletně zakončím a mám vystaráno. Jenže, pak jsem začal jednotlivé příběhy číst, a celá moje dovedně vystavěná konstrukce se zhroutila jako domeček z karet,“ přiznává bez uzardění. „Nechápejte mě špatně, slova o výrazných, silných a cílevědomých ženách-spisovatelkách jsou čistá pravda, stačí jen jmenovat taková jména jako Vilma Kadlečková, Jana Rečková, Hanina Veselá či Lucie Lukačovičová. K tomto stálicím se navíc v posledních letech přiřazuje stále více nových, nadějných autorek.“

O našem projektu se vyjádřil takto a jako jeden z mála opravdu pochopil, o čem v něm jde: „Ovšem projekt Žen je v jistém ohledu výjimečný. Představuje ženský hlas v téměř všech subžánrech a odbočkách fantastiky, od klasické fantasy až po to nejfuturističtější sci-fi. A dělá to skutečně dobře.Žena se lvem víc než názorně ukázala, čeho jsou lady fantastiky schopny, když dostanou volnou ruku. Druhá v pořadí Žena se sovou pak pokračuje v nastaveném kurzu a přináší další várku čtení stejně zábavného jako neotřelého.“ To nás samozřejmě těší! A co říká na samotné povídky?

Pokud bych měl knihu krátce charakterizovat, pak mottem druhého svazku by mohla být trojice slov: Rozmanitost, Překvapení a Zvrat. Všechny tyto prvky se objevují ve většině povídek v míře víc než vrchovaté. Takže, ať už začnete číst kterýkoliv příběh, vždy na vás čeká cesta plná dobrodružství, překvapení a zvratů, která může skončit naprosto nečekaně.“
Tak co, milí čtenáři, vydáte se tedy s námi na cestu plnou dobrodružství, překvapení a zvratů? V tom případě si pořiďte Ženu se sovou ještě dnes!

Štítky:

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.