Blanka Jirušková – o autorce

Narodila se roku 1971 v Praze jako hrdé dítko žižkovské periferie. Od mala psala básně a příběhy. Chodila na dramatickou výchovu a absolvovala ji. Má také snad proto vřelejší vztah k herectví (ona by řekla spíše k herecké „šmíře“). Studovala historii v rámci Fakulty humanitních studií UK, nejraději Dějiny každodennosti a Historii kosmologie a Religionistiku.
Při takovém studiu člověka přepadají i méně ortodoxní představy, které má chuť někde ztvárnit. Její pohádku Tři rubíny s úspěchem nastudoval Divadelní spolek Tyl z Rakovníka. Její texty zpívá Trampská kapela Sekvoj. Profesí je knihovnice. Sbírá historické a klasické detektivky, renesanční novely a dobovou literaturu, čte fantasy a sci‑fi a zajímají ji záhady a tajemno.
V oblasti fantasy najdeme její povídky ve sbornících soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera (Drakobijci 2003, 2005, 2006, 2007, 2008). Zatím nejrozsáhlejší prací je trilogie Kočičí noci (Straky na vrbě, 2009), za niž dostala mezinárodní cenu v oblasti sci‑fi a fantasy literatury, a to na Euroconu v roce 2010 cenu Encouragement Awards. Z tohoto výčtu se rýsuje, že povídka Hvězdář se dívá nahoru, číhající na vás v Ženě se sovou, je pověstným „kerberem“, protože je mixem žánrů fantasy, sci‑fi a detektivky.

Knihy

Povídky

Pro přehled o dalších autorkách projektu Lehkého fantazijna navštivte přehledový článek Každý týden jedna autorka, nebo použijte štítek článku „autor„.

Štítky: , ,

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář

Zásady ochrany osobních údajů

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.